ŚREDNIOMIEJSKO: O MIASTACH, KULTURZE I INNOWACJACH PISZE MAGDALENA KUBECKA

Jane Jacobs po polsku

_MG_3387

Washington Square Park z charakterystycznym łukiem – miejsce symboliczne dla dzielnicy Nowego Jorku Greenwich Village, park uratowany przez mieszkańców przed zniszczeniem, gdy w czasie boomu motoryzacyjnego lat. 50. był plan poprowadzenia tędy autostrady. W czasie tych protestów popularność zdobyła Jane Jacobs, która kilkanaście lat później wyrosła na ikonę urbanistów i działaczy miejskich na całym świecie. To, co działo się wokół Washington Square Park i później w innych częściach Manhattanu, może być punktem odniesienia dla innych dzielnic, innych miast, innych grup mieszkańców.

Dzisiaj ukazało się polskie wydanie książki Jane Jacobs The Death and Life of Great American Cities. Po ponad pięćdziesięciu latach od premiery słynna praca amerykańsko-kanadyjskiej dziennikarki i aktywistki ukazała się pod tytułem „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” (wyd. Fundacja Centrum Architektury). W 1961 roku to był bardzo ważny i przełomowy głos w dyskusji o planowaniu miast amerykańskich. Jane Jacobs zamierzała sprowadzić na ziemię i zderzyć z rzeczywistością decydentów, którzy swoimi wielkimi planami i szalonymi wizjami zupełnie odwrócili się od realiów miasta, życia konkretnych dzielnic, od potrzeb mieszkańców.
W USA coraz częściej mówi się o powrocie ludzi do centrum miast, w naszej części Europy nasilają się dyskusje o suburbanizacji. Sprawdźmy, czy książka może być dla nas nadal inspirująca w tych dyskusjach.

Ciekawa jestem tłumaczenia na język polski, bo to musiało być duże wyzwanie.

Czytamy!

jane jacobs

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 19 listopada 2014 by and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: